Polska armia w opłakanym stanie. Chaos i balagan w strukturach.

Podziel się artykułem:

Obecnie struktura polskich sił lądowych liczy 14 brygad, w tym pancernych, zmechanizowanych, areomobilnych i obrony wybrzeża. Tylko osiem z nich ma czołgi. W armii panuje kompletny bałagan.

Istnieją trzy dywizje zmechanizowane (12, 16 i 18), ale każda ma inną liczbę batalionów czołgów (1-3-4).

18-sta Dywizja Zmechanizowana, pod względem liczby batalionów czołgów, jest dywizją pancerną.

Z kolei 16. DZ po przydzieleniu 15. BZ do wielonarodowej dywizji „Północny-Wschód” (MND-NE) została tylko z dwiema brygadami.

Gdyby 15. BZ nie została wcielona do MND-NE również 16DZ posiadałaby cztery batalion czołgów, czyli byłaby dywizją pancerną.

W strukturze 18. DZ znajduje się 1. Brygada Pancerna i 19. BZ, które są identyczne pod względem liczby czołgów. Dlaczego więc przy identycznych strukturach ich nazwy są różne?

Mało tego – 18 DZ to w istocie również Dywizja Pancerna.

Najsłabiej pod tym względem wypada 12. DZ – ma tylko jeden batalion czołgów.

Etatowa liczba czołgów w jednostkach liniowych Sił Zbrojnych RP: 232 Leopard 2, 218 PT-91 oraz 304 – T-72.

Wspieraj kaczystan, kup kubek lub koszulkę na http://kaczystan.cupsell.pl

Jest 247 czołgów Leopard 2, 232 – PT-91 i 347 – T-72. Oznacza to, że w zasadzie nie posiadamy rezerwy pojazdów do utrzymania stałej gotowości bojowej i utrzymania potencjału bojowego jednostek w pierwszej fazie konfliktu, nie mówiąc już o niezbędnych rezerwach do uzupełnień.

Osobną kwestią jest nowoczesność technologii. Jeśli czołgi Leopard 2 (zwłaszcza w wersjach Leo 2A5 i Leo 2GP) reprezentują stosunkowo wysoki poziom, to PT-91, a zwłaszcza T-72, są dalekie od wymagań.

Modernizacja floty Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL (zwiększenie potencjału bojowego do wersji A5) doprowadziła do utraty gotowości bojowej 10. Brygady Kawalerii Pancernej (zbyt wiele czołgów zostało jednocześnie przekazanych do modernizacji).

Kolejnym problemem jest amunicja do jednostek pancernych. Kontrola NIK wykazała, że ​​sytuacja jest zła: (1) niewystarczająca amunicja, (2) przestarzała amunicja – ok. 30 lat, (3) amunicja przestarzała technicznie, (4) całkowicie zaniżone standardy naliczania potrzeb szkoleniowych.

Jak widać na załączonym obrazku #RuskiŁad działa pełną parą.

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:

Dodaj komentarz