PiS i tak skapituluje, więc po co szopka z TVN?

Podziel się artykułem:
  • 527
    Udostępnienia

Po przejęciu stacji Polsat jedynyą niezależną stacja telewizyjną zoatsło TVN. Jest ono solą w oku zwolenników PIS. Kaczyński nie lubi patrzenia na ręce i wytykania afer.

Koncesja TVN wygasa 26 września tego roku, spółka złożyła dokumenty już przed rokiem. Gorąco zrobiło się w środę wieczorem. Poseł PiS Marek Suski wraz z kolegami z klubu PiS złożyli projekt nowelizacji ustawy medialnej. Nowela jest krótka i dotyczy tylko jednego artykułu ustawy medialnej – art. 35. Kluczowego dla koncesji TVN 24 i w ogóle całej Grupy TVN. 

W projekcie wskazano m.in, że

koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego

Formalnie właścicielem TVN SA, nadawcy m.in. TVN i TVN 24, od dawna jest spółka Polish Television Holding BV, która jest zarejestrowana w Holandii. To za jej pośrednictwem w przeszłości TVN SA kontrolowała Grupa ITI, która była założycielem stacji. Potem wraz z ITI współwłaścicielem PTH była Grupa Canal+, a w 2015 roku po sprzedaży TVN kontrolę nad nią przejęli Scripps (przez spółkę zależną Southbank Media mającą siedzibę w Wielkiej Brytanii będącej wówczas częścią UE). Obecnie jednym akcjonariuszem Polish Television Holding jest Discovery Inc. 

Uważam inne stacje telewizyjne za również niezależne: Telewizję Trwam, telewizję Republika, telewizję Polsat, telewizję Plus za równie niezależne (…) Oczywiście doceniam rolę TVN na to co się w Polsce dzieje, nie tylko w obszarze polityki, ale i szerzej. Nie uważam, że rolą jakiej jakiejkolwiek stacji telewizyjnej, czy miarą jest wartości czy oceny zasad pracy jest to na ile są krytyczne wobec władzy

Mówił w TVN Joachim Brudziński, ten który okradał kolegów szkolnych.

Jak podaje portal Wirtualnemedia.pl Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przygotowuje projekt zmiany w ustawie medialnej wedle którego TVN 24 nie będzie potrzebował koncesji.

Projekt jest jeszcze w wersji roboczej. Mogę potwierdzić, że faktycznie jest w nim zapisana propozycja, aby rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych w sposób inny niż rozsiewczy naziemny wymagało uzyskania zezwolenia, którą wydawałby organ właściwy w sprawach koncesji i zezwoleń, jakim jest przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

mówiła w wywiadzie z portalem Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.  

Portal Wirtualnemedia.pl podaje, że propozycja Rady przeszła konsultacje i może wkrótce wpłynąć do Sejmu jako inicjatywa grupy posłów PiS. Projekt KRRiT ma szansę wejść w życie przed wygasającą pod koniec września koncesją TVN 24.

Kup na www.kaczystan.cupsell.pl

Kup kubek, wspieraj nasz portal

Ale to rozwiązuje problem tylko TVN 24. „Wirtualne Media” podają, że niepewna sytuacja byłaby TVN, TVN 7 i TTV.

Z projektu ustawy rządzącej partii wynika bowiem, że amerykański koncern nie mógłby dalej kontrolować stacji TVN przez zarejestrowaną w Niderlandach spółkę. Pomysł KRRiT można zatem odbierać jako chwilowe zawieszenie sporu z nadawcą. Jeśli przepisy proponowane przez PiS wejdą w życie, to Discovery będzie miał około roku na sprzedaż kanałów TVN.

Koncesja głównego TVN wygasa w kwietniu 2024 roku, TVN 7 w lutym 2022 roku, TVN Style w lipcu 2024 roku, TVN Turbo w lutym 2024 roku, TVN Fabuła w marcu 2025 roku, TVN 24 BiS w sierpniu 2028 roku, a HGTV w czerwcu 2023 roku.

Z drugiej strony walką z TVN zajmuje się Suski, a to oznacza, że stacja może spać spokojnie.

Prezes Kaczyński testuje na ile może sobie pozwolić, na ile pozwolą Amerykanie i jak zareaguje polska ulica.

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:
  • 527
    Udostępnienia

Dodaj komentarz