Ordo Iuris uznane za sektę? Czyżby początek końca fundamentalistów?

Podziel się artykułem:
  • 1.9K
    Udostępnienia

Jak informuje Onet.pl, Ordo Iuris znalazło się pod lupą biura CIAOSN działającego przy belgijskim Ministerstwie Sprawiedliwości, zajmującym się śledzeniem działalności sekt.

Jak opisuje Onet.pl, firma Topos, od której Ordo Iuris wynajmowało nieruchomości w Brukseli, w marcu wypowiedziała polskiej organizacji umowę w trybie natychmiastowym po interwencji organizacji Solidarity Action Brussels, która zajmuje się prawami człowieka, poszanowaniem wolności i demokracji.

Zrozumiałem, kim naprawdę są ci smutni ludzie. Wysłałem do nich list, w którym położyłem kres wszelkiej współpracy

mówił administrator firmy Frédéric Vermylen belgijskiemu dziennikowi. Dodał, że po zerwaniu umowy zaczął otrzymywać telefony oraz e-maile z pogróżkami. 

W artykule „Le Soir”, na który powołuje się portal Onet.pl, pada pytanie, jaki jest sens zakładania działalności w Belgii przez Ordo Iuris.

Posiadanie oddziału w Brukseli jest niezbędne dla Ordo Iuris, aby móc wpływać na władze europejskie

odpowiada Neil Datta, sekretarz generalny Europejskiego Forum Parlamentarnego na rzecz Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych

Mając dwie osoby, będą mogli wnieść swój wkład w debaty, aby promować swoją ideologię w Parlamencie Europejskim oraz Komisji Europejskiej

dodała.

Ordo Iuris nie jest jeszcze aktywne w Belgii, ale mogłaby wykorzystać młodych skrajnie prawicowych aktywistów, którzy uczęszczają na letnie obozy TFP, do ekspansji

powiedział „Le Soir” Bartosz Koska, członek Solidarity Action Brussels.

Ordo Iuris zainteresowało się Centrum Informacji i Analizy Szkodliwych Organizacji Sekciarskich (CIAOSN) przy belgijskim Ministerstwie Sprawiedliwości. Dyrektorka Centrum Kerstine Vanderput wskazywała, że Ordo Iuris „jest odgałęzieniem światowej sieci Tradition, Family and Property, stworzonej w Brazylii w 1960 r. przez Plinio Correa De Oliveira”. Jest to skrajnie prawicowy i ultrakonserwatywny ruch katolicki.

Zgodnie z notatką CIAOSN „Karta Praw Rodzin opracowana przez Ordo Iuris zawiera zapisy, które mogą bezpośrednio lub pośrednio krzywdzić, lub wręcz wykluczać osoby LGBT i ich rodziny, rodziny niepełne oraz ofiary przemocy wewnątrzrodzinnej”. 

Źródło: Onet.pl/Gazety.pl

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:
  • 1.9K
    Udostępnienia

Dodaj komentarz