Polska i Węgry zablokowały wieloletni budżet UE i fundusz odbudowy po epidemii COVID-19

Podziel się artykułem:
  • 767
    Udostępnienia

Zgłaszając weto wobec decyzji UE w sprawie zasobów własnych, Polska wraz z Węgrami zablokowały możliwość ratyfikacji pakietu naprawczego dla Europy w wysokości 1,8 mld euro.

Polska na spotkaniu ambasadorów UE w Brukseli przekonuje o poparciu dla pakietu budżetu UE, jednakże wskazuje, że nie ma jednomyślnego poparcia krajów członkowskich dla mechanizmu warunkowości

przekazała PAP, powołując się na swoje źródło.

Budżet unijny na lata 2021-2027 wymaga jednomyślnej zgody państw członkowskich. Zgoda „27-ki” jest potrzebna do 31 grudnia 2020 roku na posiedzeniu Rady UE. W przypadku braku porozumienia do końca roku, w przyszłym roku najprawdopodobniej zacznie obowiązywać roczne prowizorium budżetowe. Jeśli jednak chodzi o powiązane budżetu z praworządnością, wymaga ono tylko większości kwalifikowanej, a więc przy sprzeciwie Węgier i Polski zostaje ono przyjęte.

Pycha naszych rządzących przesłoniła im rozsądek. 25 państw będzie mogło przyjąć tekst zawetowanych przepisów dotyczących Funduszu Odbudowy w formie umowy międzynarodowej. Nie pierwszy zresztą raz.

Polska pozostanie poza umową, bez wsparcia z unijnych funduszy – i to na nasze własne życzenie.

Najbardziej dziwi mnie to, że rząd zdecydował się na taki bezsensowny ruch wiedząc, że nie zablokuje mechanizmu „pieniądze za praworządność”.

Choćby PiS dmuchał i chuchał, mechanizm i tak wejdzie w życie od 1 stycznia 2021 r. i obejmie prowizorium budżetowe.

Źródło:Radio Zet/ Facebooku Danuta Hübner

OTO PATRIOCI KACZYŃSKIEGO:

Kaczystan – YouTube


Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:
  • 767
    Udostępnienia

Dodaj komentarz