Niemcy chcą pomóc w walce z pandemią, ale Polska nie jest zainteresowana.

Podziel się artykułem:

Polski rząd jest tak nieudolny, że zamiast skorzystać ze środków unijnych, Polacy musieli sami płacić za „lot do domu„. Teraz dzięki Onet.pl dowiadujemy się, że Morawiecki i spółka rezygnują z pomocy niemieckiej w sprawie walki z pandemią.

Rząd niemiecki oferuje pomoc swoim partnerom z Unii Europejskiej w walce z pandemią COVID-19. Do strony polskiej oferta pomocy została skierowana przez najważniejszych polityków niemieckich, jednak PiS konsekwentnie nie wyraża zainteresowania. Morawiecki skupił się na zakupie luksusowych limuzyn, a pandemia poczeka.

Jak przytacza Onet, Czesi dostali 100 respiratorów od Niemców. Leczą się w niemieckich szpitalach. Nasz rząd „zwiększa możliwości polskiego systemu ochrony zdrowia”

…system ochrony zdrowia stoi na krawędzi załamania (…) a ludzie umierają przed szpitalami

proszenie o pomoc nie pasuje do strategii komunikacyjnej polskiego rządu, a zwłaszcza proszenie Niemców, które w Polsce są zawsze obwiniane o całe zło w UE

napisał 21 października niemiecki korespondent dziennika „Die Welt” w Polsce Philipp Fritz.

Zasugerował on również, że Niemcy nie powinni czekać na zapytania z Polski, lecz „otwarcie zaoferować swoją pomoc”. „Przecież Polska to sąsiad i bliski partner”.

Jeszcze tego samego dnia na apel dziennikarza odpowiedział minister ds. europejskich Michael Roth, który napisał po polsku na Twitterze:

Solidarność w tych trudnych czasach jest dla nas szczególnie ważna. Pomagamy naszym europejskim sąsiadom i partnerom w ochronie zdrowia ludzi i w skutecznym zwalczaniu pandemii koronawirusa

Ale nawet tak otwarta propozycja pomocy nie spotkała się z odzewem polskiego rządu. Tamtego dnia Polska przekroczyła barierę 10 tys. zakażeń dziennie.

Kolejnym sygnałem zachęcającym do podjęcia współpracy był list, który prezydent Frank-Walter Steinmeier, napisał do Andrzeja Dudy. Wraz z życzeniami powrotu do zdrowia Steinmeier zaznaczył, że śledzi wydarzenia w Polsce i zawarł propozycję pomocy:

Daj mi proszę znać, czy w obecnej sytuacji możemy coś zrobić dla Polski

Także ten list nie spotkał się z odpowiedzią polskiej strony. I jak wynika z ustaleń Onet.pl, nikt nie miał zamiaru na list odpowiedzieć.

Po sześciu dniach milczenia prezydenta Dudy wobec propozycji prezydenta Steinmeiera Onet skierował pytania dotyczące niemieckiej propozycji wsparcia do Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Premiera, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Zdrowia.

Okazało się, że Resort Spraw Zagranicznych nie poczuwa się do obowiązku zajęcia się tą sprawą, skierował dziennikarzy do Ministerstwa Zdrowia. A Ministerstwo Zdrowia udzieliło błyskawicznie krótkiej, dwuzdaniowej odpowiedzi: 

Na dziś nie ma planów kierowania jakichkolwiek polskich pacjentów poza granicę kraju. Zwiększamy możliwości polskiego systemu ochrony zdrowia

Oto kolejny powód dlaczego rząd powinien WYPIERDALAĆ!

Zobacz pozostałe kilka powodów i zasubskrybuj kanał!

Kaczystan-Youtbe

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:

Dodaj komentarz