Według Norwegii wyrok więzienia dla Rafała Gawła za oszustwo był odwetem prawicowego reżimu

Podziel się artykułem:
  • 103
    Udostępnienia

Norwegia udzieliła azylu Polakowi, któremu groziło więzienie za oszustwo i fałszowanie dokumentów, mówiąc, że wyrok był formą prześladowań politycznych przez prawicowy rząd Polski.

Rafał Gaweł to założyciel i szef Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych z siedzibą w Białymstoku we wschodniej Polsce.

Obserwatorzy twierdzą, że sprawa Rafała Gawła to pierwszy przypadek udzielenia Polakowi azylu politycznego od ponad 30 lat od upadku komunizmu w Polsce. Postrzegają to jako kolejny znak, że międzynarodowe zaufanie do polskiego wymiaru sprawiedliwości zostało podważone przez rząd, który poddaje go politycznej kontroli.

Jednak polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński zwrócił uwagę, że śledztwo w sprawie transakcji finansowych Gawela zostało wszczęte za poprzedniego liberalnego rządu.

Decyzja norweskiej komisji ds. Imigracji (UNE) o przyznaniu statusu uchodźcy, ogłoszona w zeszłym tygodniu, daje Gawełowi, jego żonie i córce prawo do pobytu w Norwegii przez rok. Gaweł i jego żona mają pozwolenie na pracę.

Jestem pierwszym Polakiem, któremu udało się uzyskać azyl od czasów PRL.

Jestem pewien, że uratowałem życie, bo gdybym poszedł do więzienia w Polsce, nie spodziewałbym się niczego dobrego, ponieważ byłem prześladowany przez rząd polski.

Gawel powiedział agencji Associated Press w rozmowie telefonicznej.

Powiedział, że w ciągu prawie dwóch lat postępowania przekazał organowi imigracyjnemu wszystkie dokumenty, w tym wyrok sądu, i wyjaśnił każdy szczegół swojej sytuacji.

To nie jest tak, że nie wiedzą, komu udzielili azylu

powiedział pan Rafał.

Marianne Granlund, dyrektor departamentu powiedziała norweskiej gazecie VG, że bardzo rzadko udziela się azylu obywatelom z krajów europejskich.

Dokumentacja była tutaj tak obszerna, a wyjaśnienie skarżącego było tak przekonujące, że UNE był przekonany, że ma prawo do ochrony

wyjaśniła w rozmowie.

Prawnik Gawła, Łukasz Niedzielski, powiedział w poniedziałek, że azyl w sprawie Gawła można łatwo przedłużyć. Powiedział, że komisja zapoznał się ze wszystkimi stosownymi dokumentami, w tym z wyrokiem polskiego sądu.

W uzasadnieniu swoich decyzji komisja argumentował, że polskie sądy zostały upolitycznione, a system kontroli zniszczony. Państwo Polskie nie przeciwdziałało działalności skrajnie prawicowych organizacji.

Wcześniej Norwegia odrzuciła wniosek Polski o ekstradycję Gawła. Niektóre inne sądy w Europie również odmówiły ekstradycji Polaków, twierdząc, że nie mogą mieć uczciwego procesu pod rządami PiS.

Gawełowie uciekli z Polski w styczniu 2019 roku, na krótko zanim polski Sąd Apelacyjny potwierdził wyrok skazujący Rafała Gawła i skazał go na 2 lata więzienia za oszustwa, fałszowanie podpisów i fałszowanie dokumentów finansowych. Kolejne dochodzenia są w toku.

Gaweł zaprzecza wszelkim oskarżeniom i podkreśla, że ​​skazanie jest formą prześladowania za działalność jego ośrodka, który ujawnił powiązania między lokalnymi urzędnikami, prokuratorami i skrajnie prawicowymi grupami w Białymstoku.

ZOBACZ CHWILĘ SZCZĘŚCIA ZIOBRY I GOWINA:

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:
  • 103
    Udostępnienia

Dodaj komentarz