Porażka PiS i Zbigniewa Ziobry w sprawie dezubekizacji

Podziel się artykułem:
  • 834
    Udostępnienia

Sąd Najwyższy zdecydował ws. dezubekizacji. W środę 16 września zapadł wyrok w tej sprawie. Sędziowie Sadu Najwyższego uznali, że nie wolno poddawać dezubekizacji osoby tylko i wyłącznie na podstawie jej przynależności partyjnej z czasów PRL.

Kryterium służby na rzecz totalitarnego państwa określone w ustawie powinno być oceniane na podstawie wszystkich okoliczności sprawy, w tym także indywidualnych czynów pod względem naruszenia praw człowieka

mówił podczas ogłaszania wyroku sędzia SN Józef Iwulski.

Na tle ustawy dezubekizacyjnej powstał problem prawny, czy ustawodawca chce oceniać czyny jednostki, czy też chce odpowiedzialności zbiorowej. Należałeś do danej instytucji, to cię karzemy. Cześć świadczeń osoby pokrzywdzone nabyły już jednak w wolnej Polsce. Czy więc można je zrównywać z osobami, które działały w reżimie i łamały prawa człowieka? 

powiedział sędzia i podkreślił, że „nie możemy działać jak państwo totalitarne

Wyrok Sądu Najwyższego oznacza, że wiele z 40 tysięcy osób, które pracowały dla PRL, mogą odzyskać swoje właściwe wynagrodzenie. Pełne emerytury mogą z powrotem otrzymać m.in. telefonistki czy też pracownicy biur paszportowych, którzy nie brali udziału w wywieraniu opresji na obywateli.

Wyrok ten jest również porażką Kaczyńskiego i Ziobry, który stał na stanowisku, że sam fakt przynależności do danej formacji wystarczy, by obniżyć emerytury funkcjonariuszom z czasów PRL.

Źródło: wp.pl

ZA CO FACEBOOKA NIE LUBI STRONY KACZYSTAN!

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:
  • 834
    Udostępnienia

Dodaj komentarz