To Jan Paweł II kazał zatuszować sprawę nadużyć seksualnych Ratzingerowi.

Podziel się artykułem:
  • 175
    Udostępnienia

Jan Paweł II wiedział o nadużyciach seksualnych i ekonomicznych w kontemplacyjnym zakonie sióstr ze wspólnoty św. Jana we Francji. Powiedział podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu papież Franciszek. Wyznał również, że dowody na skandaliczne zachowanie przedstawił Janowi Pawłowi II, Joseph Ratzinger, ale papież Polak nakazał mu jednak odłożenie sprawy do archiwum.

Odważę się powiedzieć, że ludzkość jeszcze nie dorosła. Kobieta nadal jest traktowana jako człowiek „drugiej klasy”

powiedział papież podczas konferencji w samolocie 5 lutego. A odniósł się do „organizacji religijnej, w której dochodziło do korupcji seksualnej i ekonomicznej„.

Papież nie powiedział wprost, o jaką organizację chodzi, ale z późniejszych wyjaśnień p.o. szefa biura prasowego Watykanu, Alessandro Gisotti dowiadujemy się, że papież mówił o zakonie kontemplacyjnym sióstr ze wspólnoty św. Jana we Francji.

Papież Franciszek opowiedział o takiej historii:

Jest taka historia: miał wszystkie papiery, dotyczące organizacji religijnej, w której dochodziło do korupcji seksualnej i ekonomicznej. Próbował o tym rozmawiać, ale napotkał przeszkody, nie mógł się tam dostać. W końcu papież [Jan Paweł II], chcąc poznać prawdę, zwołał spotkanie i Joseph Ratzinger poszedł tam z teczką ze wszystkimi dokumentami. Kiedy wrócił, powiedział swojemu sekretarzowi: „Daj to do archiwum, wygrała druga strona” 

Za pontyfikatu Benedykta XVI (już po śmierci Jana Pawła II i Marie-Dominique’a Philippe’a OP) śledztwo wykazało, że dominikanin molestował seksualnie zakonnice we wspólnocie i wykorzystywał je ekonomicznie. W 2013 r. nowy przełożony wspólnoty – brat Joachim – przekazał oficjalnie informację o naruszeniu zasad czystości seksualnej przez Philippe’a. W tym samym roku Benedykt XVI rozwiązał wspólnotę.

Źródło: Newsweek

Ordo Iuris to fanatyczna, religijna organizacja dążąca do ustanowienia państwa wyznaniowego, zobacz:

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:
  • 175
    Udostępnienia

Dodaj komentarz