Watchdog publikuje umowę na dostawę respiratorów. Nie ma w niej mowy o zaliczce!

Podziel się artykułem:

Sieć Obywatelska Watchdog Polska publikuje umowę jaką zawarł Szumowski z handlarzem bronią. Łącznie 250 mln złotych miały kosztować ministerstwo zdrowia respiratory od firmy E&K. Nie ma w niej słowa o zaliczkach, które resort wpłacił na konto przedsiębiorstwa.

Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska udało się uzyskać od ministerstwa zdrowia skan umowy ramowej na zakup respiratorów od firmy E&K. Zamiast konkretnej liczby urządzeń w par. 1 pkt 1 jest zapis, że:

rodzaj i ilość będą każdorazowo określane w nieodwołalnej ofercie składanej przez Wykonawcę

Ministerstwo Zdrowia umówiło się z wykonawcą, że zapłaci maksymalnie 250 mln złotych. Kwoty każdorazowej dostawy będą ustalane za sprawą umowy wykonawczej. Można to przeczytać w paragrafie 2 pn. „Cena”.

Umowa zawiera zastrzeżenie, że kwota 250 milionów polskich złotych jest górna granicą dla wartości tego zamówienia i wszystkie umowy wykonawcze zsumowane nie mogą przekroczyć tej kwoty.

Oszustwo polegało na tym, że resort Szumowskiego wystawił cztery faktury tak zwane pro forma, a na ich podstawie ministerstwo kilka godzin później wypłaciło zaliczkę firmie z Lublina w wysokości 35 mln euro.

Natomiast w umowie nie ma wzmianki na temat zaliczek. Dlaczego więc zostały wypłacone?

Watchdog opublikowało również faktury, które E&K wystawiło ministerstwu. Wynika z nich m.in. to, że resort miał zapłacić 65 proc. wartości jednej z nich po jej otrzymaniu. Pozostałe 35 proc. – po „dostarczeniu każdej partii towaru„.

Firma E&K dostarczyła tylko 200 sztuk sprzętu, za które resort zapłacił 9 mln euro. Jednak przedsiębiorstwo otrzymało aż 35 mln euro zaliczki. Oddało natomiast 14,2 mln euro, jak podali posłowie Koalicji Obywatelskiej, którzy dodali również, że kary umowne z tytułu niedotrzymania warunków to 3,6 mln złotych.

Firma E&K powinna zwrócić 15,4 mln euro.

Źródło: money.pl

ZOBACZ OSZUSTEWA RYDZYKA

Zostaw komentarz
Podziel się artykułem:

Leave a Reply