Prokuratura Ziobry broni Rydzyka! Skandal!

Podziel się artykułem:
  • 829
    Udostępnienia

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Wola dostała zadanie chronienia biznesmena z Torunia! Najpierw nie chciała posadzić na ławie oskarżonych Tadeusza Rydzyka i innych szefów Lux Veritatis za nieudostępnienie informacji publicznej wbrew obowiązkowi, a teraz planuje umorzenie śledztwa, ponieważ akt oskarżenia wniosło stowarzyszenie Watchdog.

Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku

jest to art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej, który został naruszony przez Lux Veritatis. Lux Veritatis nie chce ujawnić, w jaki sposób wydatkuje środki otrzymane od rządu PiS, mimo że prawo ją do tego obliguje.

Polityczna prokuratura Ziobry jednak nie dopatrzyła się znamion przestępstwa, dlatego Watchdog musi skarżyć fundacje Rydzyka na własną rękę.

Przedstawiciel Watchdog Adam Kuczyński powiązał ten przepis (art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej) z dwoma paragrafami kodeksu karnego, których treść cytujemy poniżej. Za przestępstwo ujęte w drugim z nich grozi do 10 lat więzienia.

Art. 231. par. 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Art. 231 par. 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w par. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

W akcie znalazł się również drugi paragraf art. 231, który mówi o celu osiągnięcia korzyści, ponieważ naszym zdaniem należy ustalić, jaki był cel niedopełnienia obowiązku. Nie dostaliśmy pełnych informacji, więc nie wiemy, co się za tym kryje

powiedział w wywiadzie dla Onetu prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, Szymon Osowski.

CAŁA PRAWDA O BIZNESMENIE RYDZYKU

Prokuratura natomiast domaga się skierowania sprawy na posiedzenie, na którym zostanie ona umorzona. Pismo z takim żądaniem zostało odkryte podczas przeglądania akt.

Prawnik Adam Kuczyński uważa, że to pismo nie ma żadnych formalnych podstaw, ponieważ prokurator nie jest stroną i nie może w tym postępowaniu składać jakichkolwiek wniosków, a poza tym z takim pismem mógłby wystąpić wyłącznie prezes sądu.

Dlaczego prokuratura tak mocno staje w obronie Rydzyka? Sprawa jest jasna, PiS przelewa miliony polskich złotych na konto biznesmena z Torunia, a on w zamian zapewnia Kaczyńskiemu elektorat.

Przypominamy prokuraturze, że ochrona praworządności, która jest sensem jej istnienia, nie polega na ochronie przed odpowiedzialnością karną kolegów i koleżanek Prokuratora Generalnego

napisali przedstawiciele Watchdog na swojej stronie, nawiązując do dobrych relacji Zbigniewa Ziobry z Tadeuszem Rydzykiem.

Składamy pismo do sądu z naszym stanowiskiem na temat działań prokuratury 

zapowiada Kuczyński w rozmowie z Onetem.

Warto przypomnieć, że Watchdog wygrał już w tej sprawie dwukrotnie w sądzie administracyjnym, a teraz czeka na proces karny.

Źródło: Onet.pl

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Jeśli zapiszesz się do newslettera nasz wydawca podeśle Ci najciekawsze newsy dnia. Obiecujemy, że nie będziemy spamować i w każdej chwili możesz zrezygnować

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:
  • 829
    Udostępnienia

Dodaj komentarz