Był podatek od deszczu, to teraz kolej na następny! Podatek od betonu!

Podziel się artykułem:
Fot. Przemysław Jendroska / Agencja Gazeta

Rząd szuka pieniędzy w kieszeni podatnika, nigdy we własnej. Po absurdalnym podatku od deszczu (piszemy o tym tutaj) przyszedł kolejny pomysł, podatek od betonu!

Podatek od betonu to pomysł na zwiększenie retencji w miastach. Nowej opłacie będą podlegać skwery i rynki czy nieruchomości.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o zwalczaniu skutków suszy, w którym rozszerza krąg podmiotów zobowiązanych do opłaty za zmniejszoną retencję wody.

Efektem prac resortu jest projekt ustawy o inwestycjach, mających na celu przeciwdziałanie skutkom suszy. Zmiany, które za sobą niesie to:

  • zaostrzenie przepisów i warunków dotyczących opłat za zmniejszoną retencję,
  • do płatników włączeni zostaną właściciele nieruchomości o powierzchni 600 mkw., a także te z terenów zurbanizowanych.

Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna” obecnie tylko nieruchomości na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji zamkniętej, czy otwartej, są ujęte w programie opłat.

Jeśli ustawa wejdzie w życie, to jak wynika z szacunków resortu gospodarki morskiej, liczba opłat będzie dotyczyć 20 razy nieruchomości więcej niż obecnie.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej szacuje, że dzięki temu wzrosną wpływy z tego tytułu z 6 mln zł do 180 mln zł. 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Jeśli zapiszesz się do newslettera nasz wydawca podeśle Ci najciekawsze newsy dnia. Obiecujemy, że nie będziemy spamować i w każdej chwili możesz zrezygnować

Zostaw komentarz
Podziel się artykułem:

Leave a Reply