PiS spłaca dług wobec kościoła katolickiego, tym razem chce podarować część Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Podziel się artykułem:
  • 574
    Udostępnienia

Minister Michał Woś prowadzi rozmowy z zakonem Braci Oblatów na temat włączenia Świętokrzyskiego Parku Narodowego w struktury kościoła. W tym celu przygotowano ustawę w której mowa, o tym że niektóre z zabudowanych nieruchomości (łącznie ok. 5 ha) w granicach Parku bezpowrotnie utraciły wartości przyrodnicze (istnienie obiektów architektury – budynków wraz z siecią ciągów komunikacyjnych)” oraz „z granic Parku zostaną wyłączone nieruchomości, które bezpowrotnie utraciły wartości przyrodnicze, natomiast włączony zostanie obszar posiadający takie wartości, znajdujący się w pobliżu Parku (enklawa Parku)”.

Minister szczegółowo informuje, które tereny maja być włączone do Świętokrzyskiego Parku Narodowego („planowane jest włączenie w granice Parku leżących na terenie gminy Waśniów, działek o numerach ewidencyjnych o nr 450/1, 450/2, 451/2, 451/2 o łącznej powierzchni 62,5500 ha), ale nie informuje, które tereny o powierzchni „ok. 5 ha” mają być wyłączone z granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Z tekstu projektu rozporządzenia nie możemy się dowiedzieć o jaki fragment ok. 5 ha ma być pomniejszony Świętokrzyski Park Narodowy. Nie wiemy tez w związku z tym jakie walory przyrodnicze i kulturowe teren ten (jaki?) utracił.

A wszystko to dlatego, że Oblaci ze Świętego Krzyża chcą „odzyskać” część klasztoru, którą zarządza Świętokrzyski Park Narodowy. A tak naprawdę to przejąć, bo zakonnicy nie mają żadnych praw do tego obiektu. Ale mają po swojej stronie rząd PiS, który właśnie proceduje zmianę granic parku narodowego. Parkowi ubędzie 5 ha.

Tu znajdziesz niezbędne wiadomości o tym na jakim etapie jest sprawa oddania naszego narodowego skarbu kościołowi:

mostedu.pl

Twój sprzeciw jest bardzo ważny.
Możesz napisać maila z głosem sprzeciwu
i wysłać na adresy:

kontakt@srodowisko.gov.pl, dyrekcja@swietokrzyskipn.org.pl, bip@kprm.gov.pl, admin@bodzentyn.pl, urzad@nowaslupia.pl, kancelaria@powiat.kielce.pl

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Jeśli zapiszesz się do newslettera nasz wydawca podeśle Ci najciekawsze newsy dnia. Obiecujemy, że nie będziemy spamować i w każdej chwili możesz zrezygnować

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:
  • 574
    Udostępnienia

Dodaj komentarz