Polityczna policja ściera się z demonstrantami protestującymi przeciwko aresztowaniu działaczki LGBT

Podziel się artykułem:

POLSKA POLICJA PODAŁA, że zatrzymała około 50 demonstrantów, którzy próbowali zapobiec aresztowaniu działacza na rzecz praw gejów w stolicy, Warszawie, co wywołało krytykę ze strony organizacji walczących o prawa gejów.

Działacz, którego oficjalnie w sądzie określano jako Michał Sz. ale kto identyfikuje się jako kobieta o imieniu Margot, jest podejrzany o uszkodzenie furgonetki oblepionej homofobicznymi hasłami w Warszawie w czerwcu.

Postanowieniem sądu przewidziano dwa miesiące tymczasowego aresztowania aktywistki, która jest również oskarżona o pobicie wolontariuszki z Fundacji Pro-Right to Life, która była właścicielem furgonetki.

Margot została wczoraj aresztowana w biurze Kampanii Przeciw Homofobii, ale dziesiątki demonstrantów zablokowały samochód policyjny, co doprowadziło do starć.

Warszawska policja podała na Twitterze, że 48 osób zostało aresztowanych w związku z „obelgami skierowanymi pod adresem policji oraz uszkodzeniem radiowozu”.

Gdy tylko mężczyzna został aresztowany i zabrany do radiowozu, grupa ludzi skoczyła w stronę radiowozu i zaczęła na niego wskakiwać

Powiedział rzecznik warszawskiej policji Sylwester Marczak.

Foto: Czarek Sokołowski

Podjęliśmy kroki, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno policji, zatrzymanemu, jak i bezpieczeństwu kościoła, który był „ celem ” niektórych protestujących

powiedział rzecznik

Chciałabym, żeby poważni przestępcy byli ścigani równie skrupulatnie, jak aktywiści ”.

Margot w komentarzach do agencji prasowej PAP przed aresztowaniem określiła tymczasowe aresztowanie, które jest zwykle stosowane w celu zapobieżenia popełnieniu innego przestępstwa, jako środki „represyjne”.

Jej aresztowanie wywołało oburzenie polityków opozycji i grup walczących o prawa obywateli.

Komisarz Rady Europy ds. Praw człowieka Dunja Mijatovic szybko wezwała do uwolnienia Margot.

Mijatovic napisał na Twitterze, że aktywista został zatrzymany „za blokowanie furgonetki nienawiści do osób LGBT i umieszczenie tęczowych flag na warszawskich pomnikach”, dodając, że nakaz dwumiesięcznego zatrzymania Margot jest „bardzo mrożącym sygnałem” dla wolności słowa i praw LGBT w Polsce.

Margot należy do grupy kampanii Stop The Nonsense, która jest również podejrzewana o udekorowanie w zeszłym tygodniu kilku warszawskich pomników, w tym posągu Jezusa Chrystusa, flagami LGBT.

Prokuratorzy oskarżyli w tej sprawie trzy osoby o zbezczeszczenie pomników i ranienie uczuć religijnych.

Hanna-Gill Piątek, lewicowa prawniczka, była na miejscu aresztowania Margot.

Chciałabym, żeby poważni przestępcy byli ścigani równie skrupulatnie, jak aktywiści ”.

powiedziała

Furgonetka Fundacji Pro-Right to Life to częsty widok w centrum Warszawy, głosząca homofobiczne hasła i oblepiona plakatami łączącymi homoseksualizm z pedofilią.

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Jeśli zapiszesz się do newslettera nasz wydawca podeśle Ci najciekawsze newsy dnia. Obiecujemy, że nie będziemy spamować i w każdej chwili możesz zrezygnować

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:

Dodaj komentarz