Holandia twierdzi, że „polskie sądy nie są już niezależne” i nie wyda podejrzanego o handel narkotykami.

Podziel się artykułem:
  • 1.5K
    Udostępnienia

JPstock / Shutterstock

Międzynarodowa Izba Pomocy Prawnej Sądu Okręgowego w Amsterdamie postanowila nie wydawać stronie polskiej mężczyzny ściganego na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Jednocześnie sąd holenderski skierował prejudycjalne pytanie do TSUE, dotyczące tego, czy w sytuacji oczywistego braku niezależności polskiego sądownictwa od władzy, należy wstrzymywać przekazywanie do naszego kraju osób podejrzanych.

Polskie sądy nie są już niezależne od polskiego rządu i polskiego parlamentu

Holenderski sąd przypomina, że polska władza ingerowała nie tylko w sposób powoływania prezesów sądów, ale też chce karać wszystkich sędziów dyscyplinarnie m.in. za wydawane orzeczenia. Mowi tutaj o restrykcyjnej ustawie kagańcowej przyjętej pod koniec 2019 r.

Dodatkowo sąd holenderski przypomina o Izbie Dyscyplinarnej SN, która mimo wydanego przez TSUE zabezpieczenia nie wstrzymała swojej działalności.

Polskie sądy nie są już niezależne od polskiego rządu i polskiego parlamentu

takie postanowienie przyjął dziś SO w Amsterdamie. Tym samym odmówił wydania Polsce mężczyzny ściganego za handel narkotykami.

Niezwykle ważna decyzja. Pokazuje, że państwo PiS dla cywilizowanych państw europejskich jest już republiką bananową. Duda, który lada dzień będzie powoływał się na konstytucję i Boga, do tego (wraz z Kaczyńskim) doprowadził. Hańba, wstyd, upadek.

skomentowała na Twitterze Przemysław Szubartowicz.

Źródło: Onet.pl

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Jeśli zapiszesz się do newslettera nasz wydawca podeśle Ci najciekawsze newsy dnia. Obiecujemy, że nie będziemy spamować i w każdej chwili możesz zrezygnować

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:
  • 1.5K
    Udostępnienia

Dodaj komentarz