Czy przewaga Andrzeja Dudy w I turze wyborów jest wystarczającą aby wygrać II turę?

Podziel się artykułem:

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała o cząstkowych wynikach głosowania z 99,78 proc. obwodów. Andrzej Duda zdobył 43,67 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski – 30,34 proc. Frekwencja wyniosła 64,4 proc. Państwowa Komisja Wyborcza wciąż czeka na 63 protokoły z obwodowych komisji wyborczych. 

Ponad 13 procent przewagi to duży zapas dla Andrzeja Dudy. To Rafał Trzaskowski musi szukać brakujących punktów, a należy zaznaczyć, że nie wszyscy „przegrani” go poprą.

Szymon Hołownia juz dziś zapowiedział, że wstrzyma się z poparciem któregokolwiek kandydata i w transmisji na żywo na platformie Facebook wylewał żale, za brak poparcia ze strony PO i wystawienie Rafała Trzaskowskiego. Należy więc przyjąć, że część elektoraku Hołowni zagłosuje za kandydtaurą Andrzeja Dudy.

Platforma Obywatelska popełniła straszny błąd, decydując się na to, żeby nie poprzeć obywatelskiego kandydata, który miał większe szanse wygrania z Andrzejem Dudą. Wygrała logika partyjna. Teraz będzie krzyk: 'Ojej, ojej, pomóżcie nam'. Trzeba było myśleć wcześniej, droga Platformo, o tym, kto miał większe szanse wygrać z Andrzejem Dud

powiedział podczas transmisji na Facebooku Szymon Hołownia.

Elektorat Krzysztofa Bosaka to elektorat PIS. Ciężko sobie wyobrazić, aby poparli kandydata opozycji.

Mamy również jakieś 10 procent niezdecydowanych. Ale tutaj należy przyjąć założenie, że głosy rozłożą się 50/50.

Matematycznie Andrzej Duda już wygrał wybory. A jak to wygląda od strony praktycznej?

Jak wynika z sondażu Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24 wynika, że zagłosowałoby na niego 45,4 procent, poparcie dla Rafała Trzaskowskiego zadeklarowało 44,7 procent ankietowanych. W sondażu Indicator dla TVP Info Duda może liczyć na poparcie 50,9 procent Polaków, a Trzaskowski na głosy 49,1 procent wyborców. 

Należy również pamiętać, że żaden kandydat nie jest właścicielem głosów swojego elektoratu i ludzie mogą głosować według własnego uznania.

W pierwszej turze oddałem głos na @KosiniakKamysz 2 minuty temu poprosiłem o 15 banerów @trzaskowski_ walka trwa💪

Oficjalnie: Jako wyborca @szymon_holownia w 2. turze zagłosuję na @trzaskowski_! Proszę o to samo pozostałych z ponad 2,5 miliona wyborców Szymona, bo mamy szansę odbić prezydenturę PiS-owi, a potem są większe szanse na nowy ruch obywatelski! #Hołownia2020

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Jeśli zapiszesz się do newslettera nasz wydawca podeśle Ci najciekawsze newsy dnia. Obiecujemy, że nie będziemy spamować i w każdej chwili możesz zrezygnować

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:

Dodaj komentarz