Andrzej Duda prezydentem wsi, Trzaskowski bierze metropolie.

Podziel się artykułem:

Andrzej Duda wygrałby wybory już w I turze, gdyby decydowały jedynie głosy mieszkańców wsi. Z sondażowych wyników Ipsos dla TVN24 wynika, że im większe miasto tym urzędujący prezydent traci, a zyskuje Rafał Trzaskowski.

Na wsi Andrzej Duda cieszy się poparciem na poziomie 54,7 proc., co dałoby mu zwycięstwo już w I turze.

Rafał Trzaskowski uzyskał 19,8 proc.

Szymon Hołownia zajął trzecie miejsce z wynikiem 11,6 proc.

Na kolejnych miejscach Krzysztof Bosak (7,5 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (3 proc.) oraz Robert Biedroń (2,2 proc.)

Sytuacja kandydatów zmienia się im większe miasto. Andrzej Duda w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców zdobył tylko 24,7 proc. i zdecydowanie przegrał w nich z Rafałem Trzaskowskim, który w dużych aglomeracjach uzyskał 47,2 proc. poparcia.

Grafika z Onet.pl

W przypadku miast do 50 tys. mieszkańców wynik Andrzeja Dudy to 37,9 proc., a Rafała Trzaskowskiego – 32,8 proc.

W miastach, w których liczba mieszkańców wynosi od 51 do 200 tys: Duda 39,3, Trzaskowski 33,7.

W miejscowościach z liczbą mieszkańców między 201 tys. a 500 tys. zwyciężył Rafał Trzaskowski z wynikiem 37,8 proc., Andrzej Duda zyskał 32 procent głosów.

W największych miastach Polski – Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Łodzi i Krakowie – przewaga Trzaskowskiego staje się już bardzo wyraźna, choć nie osiąga tego samego poziomu, co przewaga Andrzeja Dudy na wsi. Rafał Trzaskowski zyskał 47,2 proc., a Andrzej Duda zaledwie 24,7 proc.

Wyniki wyborów 2020 są już znane. Andrzej Duda zmierzy się w drugiej turze z Rafałem Trzaskowskim. Ostateczne starcie odbędzie się 12 lipca.

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Jeśli zapiszesz się do newslettera nasz wydawca podeśle Ci najciekawsze newsy dnia. Obiecujemy, że nie będziemy spamować i w każdej chwili możesz zrezygnować

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:

Dodaj komentarz