ŁAMANIE PRAW CZŁOWIEKA W POLSCE! Zatrzymana w sprawie plakatów z Szumowskim bez prawa do kontaktu z adwokatem

Podziel się artykułem:
  • 285
    Udostępnienia

Jak poinformował adwokat zatrzymanej w sprawie plakatów z Łukaszem Szumowskim aktywistki, ma ona uniemożliwiony kontakt z prawnikiem. W sprawie będzie interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich. Zastępca RPO wystosował pismo z prośbą o wyjaśnienie okoliczności zatrzymania do komendanta stołecznego policji.

Przypomnijmy, że w poniedziałek policja zatrzymała kobietę ok. 20.30 w obecności jej rodziców i nieletniej córki. Została ona wyprowadzona w kajdankach.

Po przeszukaniu mieszkania policja zabrała laptop, tablet i telefony komórkowe. W ,,czynnościach” uczestniczyło pięciu funkcjonariuszy.

We wtorek rano adwokat zatrzymanej zwrócił się o pomoc do Rzecznika Praw Obywatelskich, ponieważ uniemożliwiono mu kontakt z kobietą, uzasadniając „brakiem wykonywania czynności procesowych z jej udziałem

RPO wydał oświadczenie:

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, obowiązujące przepisy, w tym art. 245 § 1 k.p.k. nie pozostawiają wątpliwości co do tego, że zatrzymanemu należy niezwłocznie umożliwić nawiązanie w dostępnej formie kontaktu z adwokatem lub radcą prawnym, a także bezpośrednią z nimi rozmowę. Nie ma przy tym żadnego znaczenia, czy w danym momencie są wykonywane lub planowane czynności procesowe z jego udziałem

czytamy w oświadczeniu.

prawo zatrzymanego do kontaktu z prawnikiem wynika także z dyrektywy Parlamentu Europejskiego

dodaje RPO.

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk zwrócił się do komendanta stołecznego policji nadinsp. Pawła Dobrodzieja o wyjaśnienia dotyczące zatrzymania.

Poprosił o podanie, jakie okoliczności faktyczne i prawne stanowiły podstawę do podjęcia decyzji o zatrzymaniu, ze szczególnym uwzględnieniem, które z przesłanek zatrzymania wymienione w art. 244 § 1 k.p.k. [policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo, a zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby albo zatarcia śladów przestępstw, nie można ustalić jej tożsamości lub istnieją przesłanki do działania w trybie przyspieszonym – przyp. red.] znalazły zastosowanie w tym przypadku

Zastępca RPO złożył zapytanie o zarzuty adwokata co do odmowy umożliwienia zatrzymanej kontaktu z adwokatem, a także wniósł też o nadesłanie kopii protokołu zatrzymania.

Niezależnie od tego, RPO poprosił o informacje, czy w tej sprawie policja dokonała innych zatrzymań, jakie były podstawy faktyczne i prawne tych zatrzymań oraz czy, jaki i na jakiej podstawie faktycznej i prawnej w trakcie czynności stosowane były wobec zatrzymanych środki przymusu bezpośredniego.

Źródło: Gazeta.pl

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Jeśli zapiszesz się do newslettera nasz wydawca podeśle Ci najciekawsze newsy dnia. Obiecujemy, że nie będziemy spamować i w każdej chwili możesz zrezygnować

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:
  • 285
    Udostępnienia

Dodaj komentarz