PiS stawia na bezrobotnych, już od czerwca dostaną więcej niż pracujący.

Podziel się artykułem:
  • 17.8K
    Udostępnienia

Już od czerwca będzie dostępne nowe świadczenie zwane dodatkiem solidarnościowym w wysokości 1200 zł dla tych, którzy stracili pracę z powodu pandemi. Zasiłek dla bezrobotnych będzie podniesiony do 1300 złotych. Razem to da 2500 polskich złotych. Ustawa jest już w Sejmie.

Podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i wprowadzenie nowego świadczenia dla tych, którzy stracili pracę przez epidemię koronawirusa, to dwa główne cele ustawy, której projekt trafił do Sejmu. Jest to wiecej niż oferują kraje bogatsze od Polski, jak na przykład Niemcy, Belgia, Wielka Brytania czy Czechy. Głosowanie możliwe jest już w przyszłym tygodniu.

Dziś rzeczywistość jest taka, że bezrobotny otrzymuje 740 zł brutto (niecałe 600 zł netto), jeśli ma za sobą staż pracy pomiędzy 5 a 20 lat. Jeśli staż jest krótszy, dostaje 600 zł brutto (480 zł netto), a jeśli jest dłuższy niż 20 lat, otrzymuje 880 zł brutto (700 zł netto).

Świadczenie jest przyznawane na sześć miesięcy, ale już po trzech jego wysokość jest obniżana o 20 proc.

Dziś chyba nikt nie kwestionuje, że zasiłek musi zostać podniesiony. Do jakiego poziomu?

Według kalkulacji Adnrzeja Dudy zasiłek powinien zostać podniesiony do 1300 zł.

Kolejną kwestią jest zapowiedziany dodatek solidarnościowy w wysokości 1200 zł. Tutaj również nie wiemy czy chodzi o kwotę netto czy brutto. Dodatek miałby być wypłacany przez trzy miesiące osobom, które straciły pracę w wyniku pandemii.

Oba świadczenia dają piękną kwotę 2500 polskich złotych.

Pamietajmy, że od stycznia 2020 r. minimalne wynagrodzenie to 2600 zł brutto – jedynie 100 zł mniej niż połączone świadczenia dla bezrobotnych proponowane przez prezydenta. 

Podniesienie zasiłku nie będzie oczywiście neutralne dla budżetu. Eksperci ING Economics Poland wyliczyli, że może ono kosztować w roku 2020 aż trzy mld zł.

Jak liczyliśmy? Nowi bezrobotni dostaną łącznie o 4150 zł więcej niż dotychczasowi. Zakładamy, że w ciągu najbliższych miesięcy pojawi się ok. 600 tys. nowych bezrobotnych. Pobiorą oni łącznie dwa i pół mld zł. Wyższe świadczenia dostanie też część dotychczasowych bezrobotnych (np. osoby, które nie utraciły w międzyczasie zasiłku). Stąd szacunek zaokrąglamy w górę

piszą analitycy banku.

Oczywiście dużo zależy od szczegółów wprowadzanych przepisów, np. ile wyniesie zasiłek w wersji obniżonej (ten, który się otrzymuje po trzech miesiącach), kto dokładnie będzie uprawniony do zasiłku solidarnościowego (zwolnieni w jakim okresie i z jakich powodów)

dodają analitycy.

Źródło: Przekazdnia.pl/Gazeta.pl

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Jeśli zapiszesz się do newslettera nasz wydawca podeśle Ci najciekawsze newsy dnia. Obiecujemy, że nie będziemy spamować i w każdej chwili możesz zrezygnować

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:
  • 17.8K
    Udostępnienia

2 thoughts on “PiS stawia na bezrobotnych, już od czerwca dostaną więcej niż pracujący.

  1. Kwota zasiłku dla bezrobotnych podana w artykule czyli 880 brutto (jeśli staż jest dłuższy niż 20 lat) jest wypłacana po upływie 3 miesięcy,a tak sprawa wygląda nieco inaczej. Staż powyżej 20 lat świadczenie ma wysokość 1 033,70 zł brutto (880,67 zł netto) przez pierwsze trzy miesiące i 811,70 zł brutto (701,65 zł netto) przez kolejne trzy

  2. Ciekawe, a skąd PiS weźmie, a raczej komu zabierze…? Żeby dać bezrobotnym. Jak tak dalej pójdzie nie będzie miał kto pracować na bezrobotnych 😏

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: