Tajne operacje rządu z z BGK i NBP. A tymczasem dług publiczny rośnie w zatrważającym tempie!

Podziel się artykułem:
  • 980
    Udostępnienia

3 procent polskiego PKB czyli 78 mld złotych, to dług, jaki polski rząd zaciągnął w ciągu zaledwie dwóch tygodni. W tym tempie III RP jeszcze się zadłużała. Co ciekawe resortu finansów, do tej pory nie poinformował o operacjach, które do tego doprowadziły.

Ministerstwo Finansów podało, że 2 Kwietnia przeprowadzono emisję obligacji. Nie podało jednak informacji, że wyemitowane zostały trzy serie obligacji Skarbu Państwa na 31,7 mld zł. 

Dzięki zagranicznym mediom, tym razem stacja Bloomberg, dowiadujemy się, że zostały przeprowadzone trzy inne emisje:

DS1029 na 16,7 mld, DS0725 – na 10 mld, WS0428 na 5 mld zł.

Powołując się na dane z KDPW (Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych) wynika, że całość emisji wykupił NBP. W transakcji miał uczestniczyć również Bank Gospodarstwa Krajowego, jako pośrednik między Ministerstwem Finansów i NBP.

Dodatkowo 8 kwietnia MF wyemitowało dwulatki o wartości 48 mld zł.

Sprawa wygląda sensacyjnie, bo 78 mld zł to równowartość 3 proc. polskiego PKB, a więc kolosalna kwota. Wygląda na to, że rząd pożyczył ją obok rynku, emitując specjalne obligacje dla konkretnie wybranego odbiorcy, którym najprawdopodobniej jest państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego

wyjaśnia Rafał Hirsch, który zauważa, że rząd nie informując o tym w ciągu dwóch tygodni kwietnia zadłużył się na 78 mld zł!

Źródło: Bizblog

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Jeśli zapiszesz się do newslettera nasz wydawca podeśle Ci najciekawsze newsy dnia. Obiecujemy, że nie będziemy spamować i w każdej chwili możesz zrezygnować

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:
  • 980
    Udostępnienia

Dodaj komentarz