Czy leci z nami pilot?! Pani marszałek na 5 dni przed wyborami pyta PKW czy są w stanie przeprowadzić wybory.

Podziel się artykułem:
  • 983
    Udostępnienia

Już nie wiadomo czy się śmiać czy płakać. Pani marszałek Witek, zapytała PKW, wczoraj czyli na 5 dni przed terminem wyborów, czy są w stanie przeprowadzić wybory kopertowe. To jest ta sama PKW, którą PiS odsunął od przeprowadzania wyborów i powierzył to zadanie wybitnemu umysłowi w partii rządzącej Jackowi Sasinowi. Ten miał za zadanie wykorzystać Pocztę Polską do przeprowadzenia głosowania kopertowego.

Kieruję, już skierowałam, pismo do Państwowej Komisji Wyborczej, do przewodniczącego, z pytaniem, czy PKW jako najwyższy organ wyborczy do przeprowadzenia wyborów jest w stanie zorganizować i przeprowadzić wybory w dniu 10 maja i czekam na tę odpowiedź

wypaliła w TVP Info marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Czyżby zapomniała, że jej partia pozbawiła tej funkcji PKW?

Przeprowadzenie wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe z przyczyn prawnych i organizacyjnych

odpowiedział szef PKW Sylwester Marciniak

Ponadto warunki udziału w głosowaniu muszą być znane wszystkim wyborcom. Obecnie wyborcy nie posiadają wiedzy, w jaki sposób będą mogli oddać głos. Poza tym w przypadku wejścia w życie projektu ustawy wszyscy uprawnieni do tego wyborcy powinni otrzymać pakiety wyborcze, a w dniu głosowania wiedzieć, gdzie zostały zlokalizowane specjalnie wyznaczone skrzynki nadawcze, do których mieliby wrzucać koperty zwrotne

dodał szef PKW.

Przewodniczący PKW zwrócił także uwagę na konieczność powołania – w razie wejścia w życie specustawy o wyborach korespondencyjnych – gminnych obwodowych komisji wyborczych, co – jego zdaniem – byłoby niemożliwe „w ciągu dwóch dni„.

W odpowiedzi do marszałek Sejmu PKW zwróciła także uwagę na to, że Polacy za granicą do 14 dnia przed terminem wyborów mogą zgłosić konsulowi chęć udziału w głosowaniu, zatem – jak dodaje – termin przewidziany w procedowanej ustawie już minął.

Mając powyższe na względzie Państwowa Komisja Wyborcza wyraża opinię, że ze wskazanych wyżej przyczyn nie da się właściwie przygotować tak skomplikowanego organizacyjnie mechanizmu, jakim są wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, by móc je prawidłowo przeprowadzić w dniu 10 maja 2020 r.

podsumował Marciniak.

PiS broni się przed wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej.

Chcący ratować rząd przed wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej, marszałek Witek oznajmiła, że dziś to jest 6-go Mają (4 dni przed planowaną datą wyborów) zapyta się Trybunału Konstytucyjnego, czy przeniesienie terminu wyborów jest zgodne z konstytucją.

Druga moja decyzja polega na tym, że jutro z samego rana kieruję wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, w którym chcę zapytać, czy przesunięcie przeze mnie terminu wyborów będzie sprzeczne bądź zgodne z konstytucją 

oznajmiła Witek.

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przesunięcia wyborów wskazuje na to, że PiS realnie obawia się porażki podczas głosowania w Sejmie nad ustawą o wyborach korespondencyjnych.

(…) będę prosiła TK, aby mój wniosek był rozpatrzony szybko, dlatego że do wyborów zarządzonych na 10 maja zostało zaledwie kilka dni. 

powiedziała pani marszałek.

W TK zasiąda komunistyczny prokurator Piotrowicz i pani Pawłowicz. Oboje z PiS. Nie ma więc obaw, że rozpatrzą wniosek w ekspresowym tempie i wydadzą orzeczenie zgodne z wytycznymi z Nowogrodzkiej.

-Najpierw zabierz ustawą kompetencje PKW do przeprowadzenia wyborów.
-Daj zadanie Sasinowi, żeby je razem z pocztą zorganizował.
-Potem się zdziw, że 10V jest za kilka dni.
-Na koniec zapytaj PKW czy da radę zrobić te wybory w niedziele.
To trzeba być z PiSu 🤦‍♂️

skomentował poseł opozycji Neumann

Źródło: Onet.pl

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Jeśli zapiszesz się do newslettera nasz wydawca podeśle Ci najciekawsze newsy dnia. Obiecujemy, że nie będziemy spamować i w każdej chwili możesz zrezygnować

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:
  • 983
    Udostępnienia

Dodaj komentarz