Dlaczego Kaczyński wspiera niemieckie, a nie polskie firmy? Dwulicowość PIS!

Podziel się artykułem:
  • 411
    Udostępnienia

Jak ustalili dziennikarze Onetu, zamówienie na przygotowanie kart wyborczych na tegoroczne wybory prezydenckie trafiło do prywatnej drukarni, kontrolowanej przez niemiecką firmę Gather Druck und Vertrieb GmbH.

Państwo polskie zleciło wydrukowanie 30 milionów kart wyborczych prywatnej firmie o kapitale niemieckim.

W niedawnym wywiadzie dla TVN24 wicepremier Jacek Sasin, oświadczył, że pomimo braku ustawy, karty drukuje państwowa spółka Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Już drukuje, rzeczywiście to jest prawda, druk został podjęty 

zapewniał. To samo potwierdził Adam Bielan, rzecznik sztabu wyborczego Andrzeja Dudy.

Jak ustalił Onet, i Sasin, i Bielan mówili nieprawdę, bo PWPW wcale nie drukuje kart do głosowania. Co więcej, państwo w ogóle się tym nie zajmuje.

Jak dowiedział się Onet (dziennikarze podkreślają, że potwierdzali informację w czterech niezależnych źródłach), zajmuje się nim spółka Samindruk z Brodnicy, kontrolowana przez niemiecką firmę Gather Druck und Vertrieb GmbH. Rola Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych ogranicza się do naniesienia zabezpieczeń.

Nie wiadomo, w jakim trybie spółka otrzymała to zlecenie, ani ile będzie ono kosztować polskiego podatnika, ale Państwowa Komisja Wyborcza szacuje, że w standardowym trybie to koszt ok. 9 mln zł, ale tym razem cena może być wyższa, bo zamówienie jest ekspresowe, a karty będą zawierać dodatkowe zabezpieczenia, niezbędne w przypadku wyborów korespondencyjnych.

Samindruk spółka z o.o. nie chce podzielić się informacjami. Na pytanie dziennikarzy odpowiada standardowo:

Zgodnie z prowadzoną polityką naszej firmy, Samindruk spółka z o.o. nie udziela żadnych informacji dotyczących prowadzonej działalności

Źródło: Onet.pl/interia.pl

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Jeśli zapiszesz się do newslettera nasz wydawca podeśle Ci najciekawsze newsy dnia. Obiecujemy, że nie będziemy spamować i w każdej chwili możesz zrezygnować

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:
  • 411
    Udostępnienia

Dodaj komentarz