Nie do pomyślenia! MSWiA likwiduje sanepid w samym środku panującej pandemii!

Podziel się artykułem:
  • 183
    Udostępnienia

Prof. Krzysztof Chomiczewski, krajowy konsultant do spraw obronności w zakresie epidemiologii bije na alarm. Mundurowy sanepid, który nadzorował dotąd około pięciu tysięcy komend różnych służb, ostatecznie przestanie istnieć na początku lipca.

To kolosalna głupota, dla której nie znajduję cienia merytorycznego uzasadnienia

mówi o trwającej likwidacji inspekcji sanitarnej resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Spadł na nas cios, którego nikt się nie spodziewał. Szczególnie że projekt rządowy nas nie dotyczył, a w Europie zaczynała się już świadomość skali zagrożenia koronawirusem. Prawdziwą działalność w zasadzie skończyliśmy w lutym, teraz trwa likwidacja

mówi stacji TVN jeden z pracowników, prosząc o zachowanie anonimowości.

O losie instytucji posłowie przesądzili głosując nad projektem ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Dlaczego likwidacja tej instytucji jest nie rozważana, wynika to z zadań jakie wykonuje. A do nich należą zwalczanie „zagrożeń sanitarnych”, w tym epidemiologicznych na terenie jednostek policji, straży pożarnej, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego. To w sumie około pięciu tysięcy lokalizacji.

Dotąd nie mieściło mi się w głowie, że ktoś może wpaść na tak niebezpieczny pomysł dla biologicznego bezpieczeństwa państwa. Koszmar, głupota, która z pewnością nie była konsultowana z żadnym fachowcem 

powiedział TVN Krzysztof Chomiczewsk.

W jego ocenie najważniejsze są specyficzne kompetencje, które dotąd gromadzili pracownicy i eksperci resortowego sanepidu. Wskazuje też na ochronę placówek Straży Granicznej i samych pograniczników, którzy mają kontakt z ludźmi migrującymi po całym świecie.

To kwestia przygotowania strażaków i policjantów, którzy podejmują miliony interwencji rocznie. W końcu to specyfika służb specjalnych, która wiąże się z tajemnicami chronionymi przez ustawę. I czy teraz będzie mógł tam wejść cywilny inspektor sanepidu, który nie posiada certyfikatów gwarantujących dostęp do tajemnic?

kontynuował profesor.

Zgubi się pamięć instytucjonalna, będzie chaos i wyważanie dawno otwartych drzwi. Powtarzam: ta likwidacja stanowi zagrożenie dla biologicznego bezpieczeństwa państwa.

dodał

Źródło: tvn24.pl

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Jeśli zapiszesz się do newslettera nasz wydawca podeśle Ci najciekawsze newsy dnia. Obiecujemy, że nie będziemy spamować i w każdej chwili możesz zrezygnować

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:
  • 183
    Udostępnienia

Dodaj komentarz