UWAGA! PiS zabrał uprawnienia Państwowej Komisji Wyborczej! To koniec demokratycznych wyborów.

Podziel się artykułem:
 • 39.9K
  Udostępnienia

W czwartek 16 Kwietnia w ekspresowym tempie PIS przegłosował drugą tarczę antykryzysową. A tam między innymi zapis pozbawiając organizacji wyborów PKW. Jest to Art. 100, którego nie było w projekcie rządowym, ale dodano go kiedy projekt trafił do Sejmu.

W piątek 17 kwietnia prezydent podpisał ustawę, która pozbawia właśnie PKW uprawnień w organizacji wyborów. Oznacza to między innymi, że PKW nie może drukować kart wyborczych, wydawać obywatelom zaświadczenia o prawie do głosowania poza miejscem pobytu lub informować obywateli jak głosować.

Co zawiera Art. 100?

Mówi on, że że w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii przy przeprowadzaniu wyborów na prezydenta nie stosuje się kilku kluczowych dla tych wyborów przepisów kodeksu wyborczego. W szczególności chodzi o zawieszenie przepisów dotyczących:

 • podawania przez wójtów w formie obwieszczenia informacji o numerach i granicach obwodów do głosowania, siedzibach komisji wyborczych, lokalach wyborczych dostosowanych do osób niepełnosprawnych oraz możliwości głosowania korespondencyjnego i przez pełnomocnika,
 • wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania,
 • przekazywania wyborcom informacji przez komisarza wyborczego o terminie wyborów i godzinach głosowania oraz o tym jak głosować, by głos był ważny,
 • głosowania korespondencyjnego dla osób niepełnosprawnych, na kwarantannie i powyżej 60 roku życia,
 • głosowania przez pełnomocnika,
 • ustalania przez PKW wzoru karty do głosowania i zarządzania jej druku.

Ten przepis pozbawia też części uprawnień samorządy, bo według kodeksu wyborczego to urzędy gminy wydają zaświadczenia o prawie do głosownia (art. 32 par. 1 i 2).

Według prezesa PIS to minister aktywów państwowych Jacek Sasin zajmie się przygotowaniem wyborów prezydenckich.

Minister naciska na Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, żeby zaczęła drukować karty do głosowania. Za dystrybucję kart do głosowania ma być odpowiedzialna Poczta Polska.

PWPW mów o tym, że raczej się nie wyrobi na czas.

Nikt nie wpadł na to, że na dwie tury wyborów potrzeba około 100 ton papieru. Wyprodukowanie takiej ilości »bezpiecznego« papieru zajmuje trzy tygodnie

powiedział pracownik PWPW w wywiadzie dla Newsweeka.

W związku z takim rozwojem sytuacji rząd postanowił, że pomagać w przygotowaniu kart do głosowania i kopert będą spółki Skarbu Państwa.

Sylwester Marciniak, szef PKW, apelował już dwa razy aby wybory nie odbywały się w Maju. Będą one narażać zdrowie wyborców i nie będą odzwierciedlać woli Polaków.

Wojciech Hermeliński, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego i były szef PKW jest przerażony postępowaniem rządu:

Po podpisaniu ustawy przez prezydenta nie można przeprowadzić wyborów korespondencyjnych w maju, co wcześniej zakładano. Zostanie wstrzymany druk kart przez PKW i informowanie obywateli o wyborach. Obywatel nie będzie wiedział, jak mają wyglądać wybory do czasu wejścia w życie kolejnej ustawy.

Tak nie można tworzyć prawa, to woła o pomstę do nieba

powiedział w wydziadzie z OKO.press

Zamraża się jej kompetencje i powstała luka. Ale jeśli wybory się nie udadzą, to będzie można na nią zwalić winę

dodał Hermeliński, mówiąc, że rola PKW została wprowadzona do połączenia głosów i przystawienia pieczątki.

Były szef PKW przypomniał, że zmiany które wprowadza PIS łamią konstytucję.

Tak się nie robi. Taka zmiana przepisów i procedur wyborczych narusza artykuł 2 Konstytucji, który mówi, że „Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej„. Takie tworzenie prawa wyborczego jak to ma miejsce obecnie, narusza zaufanie obywateli do Państwa

Kolejnym pomysłem na przeprowadzenie wyborów w Maju jest zmniejszenie ilości komisji wyborczych. W rozumieniu Kaczyńskiego wystarczy jedna komisja na duże miasto, a w Warszawie dwie.

Cel Kaczyńskiego w tym wszystkim jest jeden:

Za wszelką cenę przeprowadzić głosowanie w Maju i oczywiście wygrać.

A obywatele mogą pożegnać demokrację.

Źródło: OKO.press

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Jeśli zapiszesz się do newslettera nasz wydawca podeśle Ci najciekawsze newsy dnia. Obiecujemy, że nie będziemy spamować i w każdej chwili możesz zrezygnować

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:
 • 39.9K
  Udostępnienia

5 thoughts on “UWAGA! PiS zabrał uprawnienia Państwowej Komisji Wyborczej! To koniec demokratycznych wyborów.

 1. DOŚĆ TEGO !!! Ten kraj potrzebuje nowego „Wałęsy” aby naród wyszedł na ulicę i pogonił ten buraczany pseudo rząd.Ludzie OBUDŹCIE SIĘ TERAZ i wyjdźcie na ulicę !!!

 2. W związku z bezprawnym działaniem obecnie rządzących , władza powinna zostać przejęta przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego a winni takiego stanu rzeczy , sprawiedliwie osądzeni i skazani !

 3. Jaki komentarz….Pogwałcono wszystko …Demokrację…….wolność wyboru……przyzwoitość a najważniejsze zdrowy rozsądek.Niech Bóg da rozum Jarkowi aby jeszcze więcej nie narobił szkód…..AMEN!!!

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: