Z ostatniej chwili! PiS przedłuża kadencję Andrzej Duda o dwa lata. Jest projekt zmiany konstytucji!

Podziel się artykułem:
  • 3.7K
    Udostępnienia

Jaroslaw Kaczyński jest wytrawnym graczem. Widząc, że wybory korespondencyjne nie przyniosą Dudzie wygranej, postanowił podarować mu kolejne dwa lata! To zapewne uspokoi Gowina i jego partię, pozwalając zachować koalicję.

Wniosek o przedłużenie kadencji urzędującego prezydenta, PIS złożył dzisiaj. Projekt jest bardzo krótki, to trzy akapity.

Kadencja prezydenta przedłużona do siedmiu lat. Dotyczy to głowy państwa, która już urzęduje, czyli Andrzeja Dudy. Najbliższe wybory mają być odwołane. Projekt jest kopią propozycji Jarosława Gowina, lidera Porozumienia.

Druk o numerze 337 opublikowany został na stronie Sejmu w środę wieczorem. Projekt wpłynął 6 kwietnia. Według niego „Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany na jedną siedmioletnią kadencję”. Obecnie – zgodnie z konstytucją – kadencja prezydenta trwa pięć lat, a kadencja Andrzeja Dudy upływa 6 sierpnia.

Pod projektem podpisali się między innymi prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, minister kultury Piotr Gliński, minister zdrowia Łukasz Szumowski i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

W ocenie projektodawcy, wprowadzenie zasady jednej, ale dłuższej kadencji, pozwala na zwiększenie gwarancji w wypełnieniu przez osobę wybraną na urząd Prezydenta do prawidłowego wypełnienia jego ustrojowej roli

wyjaśniono w jednostronicowym uzasadnieniu.

Co zrobi opozycja?

Do zmiany konstytucji potrzebna jest większości 2/3 głosów w Sejmie, przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Opozycja zapowiada, że nie poprze projektu zmian w konstytucji. Ale znając opozycję, wcale nie jesteśmy tego tacy pewni.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Jeśli zapiszesz się do newslettera nasz wydawca podeśle Ci najciekawsze newsy dnia. Obiecujemy, że nie będziemy spamować i w każdej chwili możesz zrezygnować

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:
  • 3.7K
    Udostępnienia

Dodaj komentarz