Kosztowna propaganda rządu! Kilka faktów, które są miażdżące dla władzy

Podziel się artykułem:
 • 120
  Udostępnienia

Grafika z FB Nie dla PiS

Przyleciały dwa samoloty, jeden z wielką pompą, uroczystościami, przedstawicielami rządu. Przywiózł materiały ochronne, które rząd będzie sprzedawał. Drugi przywiózł materiał ochronne zakupione przez osobę prywatną! Będą rozdawane za darmo!

Co się kryje za kurtyną rządowej propagandy?

 1. Organizatorzy lotu (Lotos i KGHM) nie podają kosztu wynajmu samolotu. Przez ostatnie lata koszt wynajęcia AN-225 na trasie z Chin do Polski oscylował na poziomie ok. 3 mln dol. Czyli około 12 milionów polskich złotych
 2. Lot został zarezerwowany za pomocą brytyjskiego pośrednika Chapman Freeborn LTD. Pośrednik bierze od 3 do 10 procent od wartości zlecenia. Użycie pośrednika to standardowa praktyka, ale nie w momencie kiedy zleceniodawcą jest rząd jakiegoś kraju. Czyli ponieśliśmy, tak my podatnicy, kolejny, niepotrzebny koszt.
 3. Oprócz tego, że AN-225 to największy samolot również jest najdroższy w eksploatacji. Jego przeznaczenie to transport wielkich przeważnie niepodzielnych towarów. Przewożenie palet powinno odbyć się mniejszym samolotami
 4. Według organizatora lotu ładunek ważył 80 ton i zajmował 1050 m3
 5. Dla porównania mniejszy Boeing 767 cargo może zabrać 40 ton i ma 320 m3 ładowności. Aby zabrać artykuł, które przyleciały AN-225, musiałyby polecieć trzy Boeingi 767. Koszt takiego przedsięwzięcia szacuje się na 7,5 miliona polskich złotych.

Antonov An-225 Mriya to największy samolot na świecie. Maszyna ma ponad 84 metry długości, napędzany jest sześcioma silnikami odrzutowymi.

Samolot został wyprodukowany tylko w jednym egzemplarzu. Powstał w 1988 roku, w czasach ZSRR w zakładach lotniczych Aviant. Jest tak duży, że na swoim grzbiecie jest w stanie przewieźć prom kosmiczny, a w ładowni blisko 100 samochodów osobowych.

Obecnie An-225 Mriya jest używany komercyjnie od 2001 r. przez ukraińskie linie Antonov Airlines do transportu ciężkich ładunków.

Maszyna gościła w Polsce w 2003 i w 2005 roku.

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Jeśli zapiszesz się do newslettera nasz wydawca podeśle Ci najciekawsze newsy dnia. Obiecujemy, że nie będziemy spamować i w każdej chwili możesz zrezygnować

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:
 • 120
  Udostępnienia

Dodaj komentarz