Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Věra Jourová zaniepokojona o stan rządów prawa w Polsce i na Węgrzech.

Podziel się artykułem:

Foto: Onet.pl

Věra Jourová powiedziała, że dla Unii ostatecznym sposobem reagowania na łamanie zasad UE, będzie stawianie demokratycznych warunków przed wypłatą wspólnotowych funduszy, donosi Politico.

Wiceprzewodnicząca udzieliła wywiadu Politico po pamiętnym przegłosowaniu terminu wyborów prezydenckich. Pomimio pandemii Kaczyński naciska na wybory prezydenckie w Maju.

Prawo i Sprawiedliwość przeforsowało zmiany prawne pozwalające na przeprowadzenie głosowania w całości drogą pocztową.

Jourová, odpowiedzialna w Komisji Europejskiej za wartości, przejrzystość i rządy prawa podziela obawy opozycji, która stwierdza, że wybory kopertowe mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania się wirusa. Twierdzi również, że zakaz jakichkolwiek zgromadzeń, uniemożliwia kandydatom opozycji prowadzenie kampanii wyborczej, dając urzędującemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie niesprawiedliwą przewagę.

Jestem zaniepokojona kwestią wolnych i uczciwych wyborów w Polsce, kwestią szans w głosowaniu wszystkich kandydatów i ich zdolnością do prowadzenia równej kampanii.

Koronawirus musi zostać zabity, ale musi przy tym przeżyć demokracja.

powiedziała w wywiadzie.

Przypomniała, że dla Unii ostatecznym sposobem reagowania na łamanie zasad UE, będzie stawianie demokratycznych warunków przed wypłatą wspólnotowych funduszy.

Teraz mamy szansę, w ramach nowych negocjacji budżetowych, utrzymać tę warunkowość przy życiu i być może teraz widzimy lepiej niż dotychczas, jak ważne jest w takiej sytuacji posiadanie jakiegoś instrumentu finansowego w ręku.

Jeśli mam być szczera, to myślę, że jeśli ktoś nie rozumie naszych wartości, to powinien przynajmniej zrozumieć wartość pieniędzy. Tak to zazwyczaj działa.

powiedziała Jourová.

Źródło: Politico

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Jeśli zapiszesz się do newslettera nasz wydawca podeśle Ci najciekawsze newsy dnia. Obiecujemy, że nie będziemy spamować i w każdej chwili możesz zrezygnować

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:

Dodaj komentarz