NBP rzuca na aukcje obligacji państwowych coraz większe pieniądze. W ciągu tygodnia przejął już prawie dwa procent państwowego długu.

Podziel się artykułem:
  • 260
    Udostępnienia

Kolejne 11 mld zł dodrukowane. NBP przejął już dwa procent państwowego długu. Tylko patrzeć jak cena chleba skoczy do 1000zł. Już to kiedyś przerabialiśmy.

NBP odkupił na czwartkowym przetargu sześć serii papierów dłużnych Skarbu Państwa w sumie za 10,7 mld zł – podał PAP. Z przedstawionych do odkupu obligacji o wartości 14,6 mld zł NBP przejął 10,7 mld zł, czyli aż 74 proc. oferty. W sumie NBP odkupił już w ciągu tygodnia obligacje państwowe za 19 mld zł. To prawie 2 proc. państwowego długu, a to dopiero początek.

Na pytanie, czy NBP konsultował z rządem, ile obligacji jest gotów skupić w związku ze wzrostem potrzeb pożyczkowychi emisji długu, resort rozwoju napisał Polskiej Agencji Prasowej:

Skala zakupu obligacji skarbowych na rynku wtórnym w ramach operacji strukturalnych otwartego rynku nie podlegała konsultacjom pod kątem skali finansowania deficytu budżetowego i potrzeb pożyczkowych

Interesujące są przy tym warunki, na których NBP obejmował państwowe papiery, które wyjaśniają, dlaczego pozostali inwestorzy zdecydowali się na zakup tylko jednej czwartej puli. Największa kwota NBP – 5 mld zł – poszła w czwartek 26 marca na skup obligacji dziesięcioletnich z terminem wykupu w październiku 2029. Ich średnia rentowność, czyli odsetki jakie dostanie NBP to zaledwie 1,77 proc.

Dlaczego „zaledwie”? Jeszcze tydzień temu za te same papiery NBP kupował z rentownością 1,97 proc. W lutym – przed interwencjami NBP – sprzedawano je na aukcji z rentownością 2,1 proc., a w styczniu z 2,26 proc. Pozostali inwestorzy mogą nie być chętni na obecne warunki. Przynajmniej chwilowo.

Źródło: business insider

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Jeśli zapiszesz się do newslettera nasz wydawca podeśle Ci najciekawsze newsy dnia. Obiecujemy, że nie będziemy spamować i w każdej chwili możesz zrezygnować

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:
  • 260
    Udostępnienia

Dodaj komentarz