Kadencja Dudy przedłużona do 7 lat, to odpowiedź na protest listonoszy w sprawie głosowania kopertowego.

Podziel się artykułem:
  • 107
    Udostępnienia

Obóz władzy może dziś zaproponować zmianę Konstytucji przedłużającą kadencję Andrzeja Dudy do siedmiu lat – dowiedział się Onet. Po tej kadencji, kończącej się w 2022 r., Duda nie mógłby się ubiegać o reelekcję. To sposób Zjednoczonej Prawicy na wyjście z impasu wokół wyborów prezydenckich.

Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie Konstytucji może odbyć się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy. Sejm zmienia Konstytucję większością 2/3, dlatego do przegłosowania zmian, które chciałby wprowadzić PiS, potrzebna byłaby zgoda przynajmniej części opozycji. Za musiałby także zagłosować Senat, w którym większość ma opozycja.

Bunt listonoszy

Kaczyński nie przewidział, że jego plany dotyczące głosowania korespondencyjnego pokrzywać mogą listonosze.

Uprawnionych do głosowania jest ok. 30 mln Polaków. Poczta co prawda obsługiwała już głosowanie korespondencyjne, ale dotyczyło one promila głosujących. W jesiennych wyborach parlamentarnych w ten sposób oddano niecałe 0,009 proc. wszystkich głosów.

Wyzwaniem dla pracowników Poczty Polskiej byłoby tutaj terminowe dostarczenie i odebranie wszystkich kart do głosowania. W PP pracuje łącznie 30 tys. listonoszy i kurierów, jednak z informacji „Rz” wynika, że w tym momencie „na chodzie” jest ok. 15 tys. listonoszy. Reszta jest na zwolnieniach i urlopach w związku z pandemią.

Oprócz tego, aktywni listonosze najzwyczajniej w świecie boją się o swoje zdrowie. Już teraz brakuje im środków ochronnych, a dostarczanie kart wyborczych za potwierdzeniem odbioru najzwyczajniej w świecie mogłoby przyczynić się do roznoszenia wirusa i naraziłoby wielu listonoszy na agresywne zachowania wystraszonych ludz.

Od półtora roku walczymy o podwyżki. Bezskutecznie. To nie zachęca do wykonywania niebezpiecznych zdań

przekonuje Bogumił Nowicki, przewodniczący NSZZ Solidarność Poczty Polskiej, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Listonosze już zapowiedzieli, że będą brali zwolnienia, aby nie ryzykować roznoszenia wirusa. Na poczcie już teraz brakuje środków ochronnych.

Wobec takiego scenariusza i „buntu” Gowina, przedłużenie kadencji prezydenta Andrzeja Dudy wydaje się być jedynym wyjściem dla Kaczyńskiego oraz pozwoli zachować twarz Gowinowi nie godząc się na wybory w Maju

Źródło: Rzeczpospolita, Onet.pl

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!
Jeśli zapiszesz się do newslettera nasz wydawca podeśle Ci najciekawsze newsy dnia. Obiecujemy, że nie będziemy spamować i w każdej chwili możesz zrezygnować

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:
  • 107
    Udostępnienia

Dodaj komentarz