Dopóki Kaczyński nie odwoła lub przesunie wyborów, politycy PIS, pomimo kwarantanny, polecą do Smoleńska.

Podziel się artykułem:
  • 237
    Udostępnienia

Jest to już tradycją, że PIS przypomina sobie o Smoleńsku i Katuniu w roku wyborczym. Dlatego nie dziwi zaplanowanie wizyty i chęć pokazania się włodarzy w miejscach pamięci. Powstaje pytanie czy w związku z obowiązującymi przepisami, politycy wracający ze Smoleńska zostaną poddani kwarantannie.

10 kwietnia 2020 przypada 10 rocznica wypadku w Smoleńsku, w którym zginął prezydent Lech Kaczyński. Politycy PiS mimo trwania epidemii zamierzają udać się na miejsce, żeby wziąć udział w uroczystościach.
Redakcja Antyradia zadała pytanie czy zgodnie z obowiązującym prawem po powrocie poddadzą się razem z rodzinami obowiązkowej kwarantannie domowej.

Pytanie zostało skierowane do Kancelarii Prezesa Ministrów oraz zadane Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu, czy politycy zamierzają przestrzegać uchwalonego przez siebie prawa.

Jak wyglądają konkretne przepisy:

Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie (1.04.2020 r.)

Rozszerzamy listę osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020.

PRZYKŁAD Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu:

powrotu z zagranicy
kontaktu z zarażonym
– Ty również będziesz musiał ją odbyć.

Kto natomiast jest wykluczony z kwarantanny:

Z kwarantanny zwolnione są załogi statków, samolotów, pociągów, żołnierze Sił Zbrojnych RP i wojsk sojuszniczych, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa, wykonujący zadania służbowe. Z kwarantanny zwolnieni są również kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego oraz kierowcy wykonujący przewóz drogowy pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy.

Z przytoczonych przepisów jasno wynika, że każdy uczestnik wycieczki do Smoleńska po powrocie powinien trafić do izolatorium bądź razem z rodziną poddać się kwarantannie domowej.

Zadane przez redakcję Antyradia pytanie, sprawiło Kancelarii Premiera sporo kłopotu. Mimo upłynięcia kilka godzin wciąż nie ma oficjalnej odpowiedzi.

Oficjalnego stanowiska w tej sprawie nie wydał także Główny Inspektor Sanitarny.

Jak łatwo się domyślić, wylot do Smoleńska okaże się „uzasadnionym przypadkiem”, w którym uczestnicy zostaną zwolnieni z kwarantanny.

Źródło: Antyradio.pl


Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!
Jeśli zapiszesz się do newslettera nasz wydawca podeśle Ci najciekawsze newsy dnia. Obiecujemy, że nie będziemy spamować i w każdej chwili możesz zrezygnować


Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:
  • 237
    Udostępnienia

Dodaj komentarz