MON odmówił pomocy w transporcie środków medycznych z Chin! Powód? O pomoc poprosił Jurek Owsiak!

Podziel się artykułem:
  • 109
    Udostępnienia

Owsiak kupił w Chinach artykuły medyczne i poprosił MON o transport. Dostał… odmowę. „Z MON-em nie polecimy” – napisał Jurek Owsiak na Facebooku. Szef WOŚP, która pomaga w walce z koronawirusem, ujawnił, że Ministerstwo Obrony Narodowej nie zgodziło się sprowadzić do Polski zakupionych w Chinach przez fundację artykułów medycznych dla szpitali.

Tydzień temu zgłosiliśmy się do Ministerstwa Obrony Narodowej z prośbą o przewiezienie z Chin do Warszawy zakupionych przez Fundację WOŚP artykułów medycznych w ramach natowskiego limitu SALIS. Zależało nam, aby lot odbył się jak najszybciej i jednocześnie, by korzystając z takiego limitu – nie ponosić dodatkowych kosztów transportu

napisał szef WOŚP na stronie na Facebooku. Podkreślił również, że początkowo MON zareagował bardzo pozytywnie i udało się nawet ustalić datę wylotu z Chin w przedziale 7-9 kwietnia.

Wszystko było przygotowane, cały pakiet zamówionego towaru miał pojawić się w określonym czasie i miejscu, aż nagle w całą sprawę wmieszali się urzędnicy z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Postawiono nam zaskakujące wymagania i mówiąc krótko – w minutę osiem cały plan wykorzystania transportu MON legł w gruzach, wszystko odwołano.

Trudno, nie pękamy. Zwróciliśmy się do kilku operatorów komercyjnych z polskim LOT-em na czele i na dzień dzisiejszy (poniedziałek, południe) czekamy na dokładne wyceny. Już wiemy, że będziemy chcieli dodatkowo zamówić kilka lotów, ponieważ na pewno dokonamy kolejnych zakupów materiałów ochrony osobistej i sprzętu medycznego. Ale boimy się, że te kilka dni braku ostatecznej decyzji przelotu w ramach SALIS spowoduje, że terminy 7,8,9 kwietnia mogą być już nieaktualne dla dostawców zamówionych materiałów.

Orkiestra szuka teraz przewoźników komercyjnych.

Jurek Owsiak skrytykował zachowanie MON.

Przykład lotu w ramach MON-u pokazuje, że nawet w tak trudnych momentach nie potrafimy działać razem.

Pamiętajcie, koronawirus nie wybiera. Nie ma lepszych, gorszych, młodszych, starszych, może dopaść każdego. Dlatego tak bardzo liczy się czas, wspólne działanie, wspólne pomysły. Wielkie dzięki dla tych, którzy wspomagają nasz fundusz interwencyjny! Wysyłam także słowa otuchy dla lekarzy i personelu medycznego. Robimy wszystko, aby jak najbardziej i jak najszybciej pomóc Wam w Waszej pracy.

Uber odstąpił nam 3 lokalizacje, wcześniej przeznaczone dla swoich ogromnych banerów reklamowych – dwie w Warszawie i jedna w Poznaniu. W weekend zrobiliśmy taki projekt, który mam nadzieję doda wszystkim otuchy. Wygramy!

Jak jest odpowiedź MON? Pan Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów napisał na Twitterze:

W ubiegły piątek przedstawiciele WOŚP zostali poinformowani o gotowości udzielenia rządowego wsparcia w ramach mostu powietrznego identycznego dla wszystkich NGOs, samorządów, etc. Do dziś żaden pracownik organizacji nie wrócił do nas z deklaracją współpracy

zapomniał jeszcze dodać „wina Tuska”.

Źródło: NaTemat

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:
  • 109
    Udostępnienia

Dodaj komentarz