Polska nie dostanie maseczek z UE, bo za późno dołączyła do mechanizmu zakupów

Podziel się artykułem:
  • 131
    Udostępnienia

Maski, rękawiczki, gogle, osłony twarzy i kombinezony trafią wkrótce do państw UE. Komisja Europejska poinformowała, że dostała oferty w organizowanym przez nią unijnym przetargu. Polska nie będzie mogła jednak skorzystać, bo za późno dołączyła do mechanizmu zakupów.

W tym konkretnym przetargu Polska nie brała udziału

powiedział we wtorek PAP rzecznik Komisji Europejskiej Stefan de Keersmaecker.

O europejskich zakupach środków ochronnych poinformowała na Twitterze m.in. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Napisała, że ma „dobrą wiadomość” w sprawie odzieży ochronnej i sprzętu medycznego. Podała, że dzięki wspólnej europejskiej inicjatywie konkretne produkty – na dużą skalę – trafi do Włoch, Hiszpanii, Francji i innych państw członkowskich Unii Europejskiej.

Polska przystąpiła do unijnego mechanizmu wspólnych zamówień, w ramach których państwa członkowskie kupują m.in. środki medyczne na początku marca. Przetarg, na który złożono oferty dotyczący materiałów mających chronić obywateli przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa został rozpisany wcześniej, bo pod koniec lutego.

Mechanizm wspólnych przetargów powstał po wybuchu epidemii świńskiej grypy. Podobnie jak teraz koronawirus, choroba z 2009 roku również stanowiła zagrożenie dla życia, jednak jej skala była znacznie mniejsza. Decyzję o nieprzystępowaniu Polski do unijnego mechanizmu podjęto jeszcze w czasie rządów PO ze względu na obawy dotyczące odpowiedzialności producentów.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznał w Brukseli 6 marca, że podtrzymywał tę decyzję podjętą kilka lat temu przez Ewę Kopacz, ale w obliczu najnowszych wydarzeń postanowił ją zmienić. Jak tłumaczył, jeśli pojawi się szczepionka na koronawirusa, to mechanizm wspólnej dystrybucji zabezpieczy Polskę w równym dostępie.

Polska nie wzięła udziału w pierwszym z trzech przetargów zorganizowanych w związku z epidemią koronawirusa. W ubiegłym tygodniu Warszawa przystąpiła do postępowania na respiratory. UE kupuje też wspólnie zestawy do przeprowadzania testów na obecność koronawirusa.

Polska przystąpiła do unijnego mechanizmu wspólnych zamówień, w ramach których państwa członkowskie kupują m.in. środki medyczne na początku marca. Przetarg, na który złożono oferty dotyczący materiałów mających chronić obywateli przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, został rozpisany wcześniej, bo pod koniec lutego.

Źródło: PAP

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:
  • 131
    Udostępnienia

Dodaj komentarz