W USA podano pierwszej osobie testową szczepionkę na koronawirusa!

Podziel się artykułem:

W sumie 45 osób, które zgłosiły się na ochotnika, przyjmie testowaną szczepionkę na koronawirusa. Otrzymają dwie dawki w odstępie miesiąca w Instytucie Kaiser Permanente w Seattle. 

Pierwsza była Jennifer Haller, 43-letnia matka dwójki nastoletnich dzieci. Po niej zastrzyk zrobiono 46-letniemu Nealowi Browningowi. Powiedział, że zgłosił się na ochotnika do testów z myślą o swojej córce i innych dzieciach.

Testowana obecnie na wolontariuszach szczepionka została wyprodukowana przez amerykańską firmę Moderna. 

Nie wiemy, czy ta szczepionka wywoła odpowiedź immunologiczną, czy będzie bezpieczna. Właśnie dlatego przeprowadzamy próbę. Nie jest to etap, w którym byłoby możliwe, by skierować ją do powszechnego użytku.

powiedziała kierownik badań w Kaiser Permanente dr Lisa Jackson w przeddzień eksperymentu

Wyniki eksperymentu poznamy za kilka tygodni. Ale już dziś uważa się, że naukowcy ze Seattle swoimi badaniami otworzyli nowy rozdział w walce z epidemią. 

Dziesiątki grup badawczych na całym świecie pracują teraz nad szczepionką przeciwko COVID-19. Kolejny eksperyment i testy na ludziach ma przeprowadzić Inovio Pharmaceuticals. W Chinach i Korei Południowej testy mają ruszyć w przyszłym miesiącu.

Pierwsze szczepionki mogą trafić na rynek za 12-18 miesięcy.

Źródło: Los Angeles Times

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:

Dodaj komentarz