„Opcja atomowa” jedyną szansą dla opozycji. Czy pokaże jednomyślność?

Podziel się artykułem:
  • 100
    Udostępnienia

Wszyscy kandydaci na prezydenta Polski zaprzestali kampanii wyborczej, wszyscy oprócz Andrzeja Dudy. Jako prezydent bryluje w mediach rządowych udając walkę z pandemią COVID-19. Jaką opcję ma opozycja?

Opozycja dysponuje bronią atomową – na co zwraca uwagę w „Gazecie Wyborczej” mec. Łukasz Chojniak.

Jak pisze doktor nauk prawnych, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego błędem była zgoda na specustawę COVID-19, która obchodzi ograniczenia, jakie nakłada na rządzących wprowadzenie stanu nadzwyczajnego. Jednym z ograniczeń jest zakaz przeprowadzenia wyborów prezydenckich zarówno w czasie trwania stanu nadzwyczajnego, jak i 90 dni po jego zakończeniu.

Specustawa zezwoli Kaczyńskiemu na przeprowadzenie wyborów, a wiadomo, że w takiej sytuacji Andrzej Duda wygra w I turze.

Prawnik dostrzega jednak – jak to określa – opcję atomową dla opozycji. To wycofanie się z wyborów wszystkich kontrkandydatów obecnego prezydenta. Wymagałoby to od nich jednomyślności. Wówczas zgodnie z art. 293 kodeksu wyborczego jeśli głosowanie miałoby być przeprowadzone tylko na jednego kandydata, PKW stwierdza ten fakt w drodze uchwały, a marszałek Sejmu musi ponownie zarządzić wybory.

To jest chwila prawdy! Jak będzie, zobaczymy

Źródło: Gazeta Wyborcza

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:
  • 100
    Udostępnienia

Dodaj komentarz