Potencjalna szczepionka na koronawirusa SARS-CoV-2 już w fazie badań na ludziach!

Podziel się artykułem:

Moderna, spółka biotechnologiczna zajmująca się badaniami nad terapiami za pomocą mRNA, powiadomiła o zgłoszeniu do testów pierwszej potencjalnej szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2. Próbki substancji oznaczonej jako mRNA-1273 zostały dostarczone do National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID).

Modena chwali się, że szczepionkę mRNA-1273 udało się stworzyć w ekspresowym tempie 42 dni.

mRNA-1273 jest szczepionką mRNA przeciwko nowemu koronawirusowi kodującemu białko Spike (S) o ustabilizowanej fuzji, zaprojektowanym przez Modernę we współpracy z NIAID. Kompleks białek S jest niezbędny do fuzji błon i infekcji komórek gospodarza i był celem szczepionek przeciwko koronawirusom odpowiedzialnym za bliskowschodni zespół oddechowy (MERS) i zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS).

W ramach fazy I badany lek podawany jest po raz pierwszy ludziom. Na tym etapie bada się tylko reakcje organizmów na substancję na małej, liczącej zazwyczaj mniej niż 100 ochotników grupie. Naukowcy sprawdzają sposoby wchłaniania i wydalania leku. Testy trwają zazwyczaj kilka dni, jest to jednak dopiero początek bardzo długiej drogi dopuszczenia do stosowania.

Przejście wszystkich czterech faz – w fazie II określa się dawkę oraz sposób podawania , w fazie III bada skuteczność działania, a w fazie IV weryfikuje, już po wprowadzeniu na rynek, rzeczywiste działanie substancji – trwa zazwyczaj około 10 lat.

W przypadku groźby pandemii można się spodziewać przyspieszenia prac i prowadzenia ich równolegle. Z wcześniejszych zapowiedzi wynikało, że pojawienia się szczepionki można się spodziewać w 2021 roku.

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:

Dodaj komentarz