Czteroletni „dorobek” podkomisji smoleńskiej

Podziel się artykułem:
  • 184
    Udostępnienia

Maciej Lasek postanowił podsumować cztery lata pracy podkomisji smoleńskiej.

Na swoim profilu na Facebooku opublikował raport na temat pracy komisji.

Oto jego treść:

Przez 4 lata podkomisja smoleńska:
▪️ popsuła sprawny samolot, czyli doprowadziła do trwałego uszkodzenia Tu-154M w Mińsku Mazowieckim,
▪️żaden z członków podkomisji nie był w Smoleńsku i Moskwie żeby wykonać własne oględziny wraku i kopie zapisów rejestratorów. Prokuratura takie działania przeprowadziła.
▪️ nie udowodniła żadnej ze stawianych przez siebie tez,
▪️ wydała duże środki publiczne. Jak duże, trudno oszacować z uwagi na nieudzielanie w tym zakresie odpowiedzi na interpelacje poselskie i wnioski o informację publiczną.

Rok 2016
▪️wznowiono badania w oparciu o nieprawdziwe przesłanki, co było niezgodne z zapisami Prawa lotniczego. Każde badanie można wznowić, jeżeli pojawią się nowe dowody. Uzasadnienie przedstawione przez Antoniego Macierewicza tych przesłanek nie spełniało, świadczyło natomiast o niezrozumieniu wielu aspektów badania wypadków lotniczych.
▪️podjęto zakończone niepowodzeniem próby zwerbowania do podkomisji byłych członków Komisji Millera,
▪️wyznaczono skład podkomisji z osób niespełniających wymogów Prawa lotniczego,
▪️podczas jedynej konferencji we wrześniu poinformowano m.in. że przewodniczącym zespołu ds. pilotażu będzie architekt, a zespołu ds. konstrukcji lotniczych specjalista od konstrukcji betonowych (obydwaj bez żadnego doświadczenia lotniczego),
▪️przeprowadzono wizyty w Mińsku Mazowieckim, żeby zobaczyć, jak wygląda samolot Tu-154M.

Rok 2017
▪️podczas konferencji przedstawiono wysadzenie w powietrze blaszanego garażu bombą termobaryczną. W uzasadnieniu powiedziano, że ten rodzaj ładunku rzekomo nie pozostawia śladów. Można więc uznać, że ze względu na brak dowodów potwierdzających tezę o wybuchu, szukano takiego wybuchu, który śladów nie zostawia.
▪️przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w WAT jednakże (świadomie lub z powodu ignorancji) błędnie wyciągając wnioski. Dopiero po wypowiedziach naukowców uznano, że samolot po utracie 1/3 skrzydła musi się obracać, co potwierdziły badania specjalistów z WAT i nie tylko,
▪️po wykończeniu Caracali z Polski nagle wyjeżdża do USA pierwszy przewodniczący podkomisji, dr Berczyński,
▪️Antoni Macierewicz ogłasza, że zaprosił do współpracy Luisa Moreno-Ocampo. Jego zadaniem miała być ponoć pomoc w sprowadzeniu wraku do Polski. O kosztach i wynikach jego działań do dzisiaj nic nie wiadomo.

Rok 2018
▪️ podkomisja (i MON) utajnia skład podkomisji i wyniki jej działań. Składu osobowego nie znajdziemy ani na stronie MON, ani na stronie podkomisji. Media podają informacje o rezygnacji z dalszej współpracy co najmniej 4 jej członów.
▪️ podkomisja przedstawia „rekonstrukcję 3D fragmentu skrzydła” opartą o żółte karteczki podwieszone na nitkach. Robi to w oparciu o zdjęcia, bo ciągle nie pojechała do Smoleńska, żeby wykonać własne oględziny wraku.
▪️ Antoni Macierewicz ogłasza, że „anuluje” raport komisji Millera, co natychmiast podchwytuje prasa rosyjska przypominając, że teraz jedynym oficjalnym raportem jest raport MAK.

Rok 2019
▪️ A.Macierewicz ogłasza, że składa doniesienie do prokuratury na członków Komisji Millera. Od tego momentu minęło 10 miesięcy bez reakcji prokuratury.
▪️ prokuratura odbiera dostęp podkomisji do Tu-154M w Mińsku Mazowieckim z powodu poważnego uszkodzenia samolotu przez członków podkomisji.

Podsumowanie
Podkomisja uważa, że już nie musi udowadniać swoich tez, bo jej zdaniem od tego jest prokuratura. Jednym słowem – może głosić dowolne brednie zrzucając odpowiedzialność dowodową na inny podmiot.
MON wstydzi się pokazywać ich wyniki na swojej stronie internetowej.
Brak efektów, brak przekonania że muszą cokolwiek udowadniać, niezrealizowanie celu postawionego w uzasadnieniu o wznowieniu badania i wydatkowanie na te działania dużych środków publicznych – to efekt 4 lat działań podkomisji smoleńskiej.

Zostaw komentarz

Podziel się artykułem:
  • 184
    Udostępnienia

Dodaj komentarz